Om ZIGZAG
1a
1b
2a
2b
3a
3b
LængdeVægtSammenlign – MinusStatistikKlokkenOpsamling:
Din krop
Tallinjen op til 100MønstrePlus på taltavlenMinus med 10'ereOpsamling:
Pattedyr i Afrika
Figurers egenskaberStore talMinus med 1'ere og 10'ereProblemløsningTegn og byg med figurerOpsamling:
Genbrug af affald
Repetition 1. klasse
Se hæftet igennemSe tavlebogen, hvis din skole har købt adgang
-

Ekstraopgave: Sorter affald

Opsamling: Genbrug af affald
Klip ud
Skriv selv
Brikker med affaldSøjlediagram
Materialer
Brikker med affaldSøjlediagram

Evt. A2 papir eller 2 A3 papir pr. gruppe

Organiseringsforslag
I denne opgave skal eleverne klippe brikkerne med affald ud og sortere dem. Vi anbefaler at have følgende kategorier, men I kan også bestemme nogle andre:

  • glas
  • metal
  • bioaffald
  • plastik
  • pap
  • papir
  • elektronik
  • tøj

Inddel eleverne i grupper af 2-4 elever, hvor gruppen deles om et sæt brikker med affald, som de klipper ud og sorterer. Vær opmærksom på, at der kan opstå uenighed om, hvad tingen er lavet af, da det blot er en tegning. Fortæl dem, at deres løsning er god, så længe de kan argumentere for deres valg, fx "bilen er en legetøjsbil, så jeg mener, den er af plastik", eller "der er en antenne på bilen, jeg tror, det er en fjernstyret bil med elektronik i".

Når brikkerne er sorteret, lægges de i rækker eller søjler ved siden af hinanden. De kan evt. klistres ind på et dobbelt A3 papir, hvor tilhørende akser tegnes på papirerne. 

Derefter eller som alternativ til at klistre brikkerne fast, kan eleverne tegne en mindre version af søjlediagrammet på papir, eller de kan udfylde søjlediagrammet på kopiarket: Søjlediagram.

Snak derefter om, hvad der er flest og færrest af, og om der er nogen typer affald, der er lige meget af.